Wybieramy perfumy – nuty zapachowe.

jakie perfumy wybraćWybór perfum to sprawa bardzo indywidualna i uzależniona od naszych predyspozycji. Zazwyczaj podczas wyboru odpowiedniego zapachu, w drogeriach lub sklepach perfumeryjnych, spryskujemy nadgarstki wybraną nuta zapachową i od razu wąchamy. Taki wybór zapachu może być bardzo mylący i może utrudnić dobór właściwych perfum. Aby właściwie wybrać, trzeba mieć odrobinę wiedzy i zastosować kilka sprytnych sposobów.

Perfumy którymi spryskamy sobie nadgarstek zazwyczaj po upływie jakiegoś czasu pachną zupełnie inaczej i trzeba brać to pod uwagę. Według specjalistów od perfum mamy trzy nuty zapachowe  nuta głowy, serca oraz baza. Pokrótce opiszemy każdą z nich.

1. Nuta głowy – to nuta zapachowa jaka czujemy od razu po spryskaniu nadgarstka czy innej części ciała, można ją wyczuć od momentu spryskania przez około trzydzieści – czterdzieści minut, po czym traci na intensywności.

2. Nuta serca  jest uważana za najważniejszą. Każda perfuma pachnie inaczej na każdej osobie i musimy o tym pamiętać. Jeśli bardzo podoba nam się zapach u koleżanki, wypróbujmy go na sobie przed zakupem, bo może okazać się, że na nas pachnie zupełnie inaczej i już nam się nie podoba. Warto więc przed zakupem, dokładnie sprawdzić jak dany zapach zachowuje się jeśli sami go użyjemy, czy cały czas tak nam odpowiada. Nuta serca utrzymuje się do 4 godzin i dopiero po tym czasie można powiedzieć, czy perfum rzeczywiście do nas pasuje.

3. Baza – to zapach który utrzymuje się najdłużej, choć po kilku godzinach od spryskania praktycznie my sami już nie jesteśmy w stanie wyczuć żadnego zapachu.

 

Intensywność zapachów.

Jest to bardzo ważna kwestia i warto na nią zwrócić uwagę. w perfumach jest zawartych około 30-40 % olejków zapachowych wymieszanych z sobą z różna intensywnością i rozpuszczonych w alkoholu. Natomiast woda perfumowana to już 10-15% olejków eterycznych, czyli intensywność zapachów już spada. Najgorzej w tym zestawieniu wychodzą mgiełki zapachowe, ponieważ zawierają około 3% olejków zapachowych.

Biorąc to pod uwagę, łatwiej nam wybrać intensywność zapachu. Zazwyczaj inny zapach i mniej intensywny stosujemy w ciągu dnia, a inny na wieczór lub tez na spotkanie towarzyskie. Perfumy mają przede wszystkim nam odpowiadać i nam się podobać, nie warto kierować się cudzą opinią i zachwytami.

Powiązane artykuły