Masło shea - trochę historii

 

Masło shea - trochę historii W literaturze często mówi się o "pasie shea", czyli regionie, w którym występują drzewa shea. Jednak drzewo karite można znaleźć w 19 krajach Afryki. Jednym z nich jest Ghana i to właśnie tam powstają kosmetyki TAMA(r)! Masło karite lub masło shea! Pierwsza nazwa pochodzi z malijskiego języka Bambara i oznacza dosłownie "święty". Nazwa ta została najczęściej przyjęta w Anglii. Druga nazwa, Karite, oznacza "życie" i wywodzi się z języka Wolof, którym posługują się głównie mieszkańcy Senegalu. Masło jest wytwarzane z orzechów i nasion drzewa masłosza Parka. Występuje ono w Afryce Środkowej i Afryce Zachodniej. Roślina ta osiąga wysokość do 25 m i może żyć nawet 300 lat. Pierwsze owoce, które pojawiają się po 20-30 latach, wyglądają jak duża śliwka. Mają żółto-zielony kolor i przypominają śliwkę. Duże, brązowo-czerwone nasiona znajdujące się wewnątrz owocu zawierają dużo tłuszczu. W ten sposób wytwarza się masło. Należy pamiętać, że dojrzewanie owoców trwa pięć miesięcy i można je zbierać tylko od lipca do grudnia. Aby wyprodukować kilogram masła, trzeba wyprodukować 15-20 kg masła nierafinowanego. To jest bogactwo jednego drzewa! Mieszkańcy Afryki uważają drzewo shea za święte ze względu na jego długą żywotność.

Kleopatra znała zalety oleju karite jako kosmetyku. Olej z masła shea został przywieziony do Egiptu przez karawany z pustyni Sahara. Uważa się również, że olej z masła shea był ukochanym kosmetykiem Nefretete i królowej Saby.

Mungo Park, szkocki podróżnik, odkrył drzewo masłowe i opisał je dla Europy i świata zachodniego pod koniec XVIII wieku. To właśnie jemu zawdzięczamy angielską nazwę she Atree, która początkowo brzmiała she-butter tree. Nazwa ta pochodzi z afrykańskiego języka Bambra ([sii]) i oznacza święty. Butternut to łacińska nazwa odkrycia tej rośliny - Butyrospermum Parkii [od łac. butter - masło, spermum = nasienie]. Zaledwie sto lat później produkty z drzewa masłowego dotarły do Europy. Badania nad właściwościami i korzyściami płynącymi ze stosowania oleju z masła shea rozpoczęły się w latach 20. ubiegłego wieku. Masło shea jest jednym z najlepszych naturalnych składników kosmetycznych. To spełnienie marzeń osób, które cenią sobie zdrowy styl życia.

Powiązane artykuły